רק משתמשים עם דוא"ל מאומת יכולים להאיר. אנא אמת/י את הדואר אלקטרוני שסיפקת. מצטערים, רק עורכים יכולים למחוק הערות נא לשלוח דואל לעורכי האתר אם צריך למחוק את ההארה

סקירת מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים על פרויקטים בתחום התחבורה - הישיבה תשודר בערוץ הכנסת

ישיבה של ועדת הכלכלה בתאריך י' שבט תש"ע, (25/01/2010)

הצעות חוק

פרוטוקול

 

הכנסת השמונה-עשרה נוסח לא מתוקן
מושב שני
פרוטוקול מס' 166
מישיבת ועדת הכלכלה
יום שני, י' בשבט התש"ע (25 בינואר 2010), שעה 12:30

סדר היום


סקירת מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים על פרויקטים בתחום התחבורה

חברי הוועדה

אופיר אקוניס – היו"ר
אלי אפללו
ישראל חסון
חנא סוייד
חמד עמאר
עמיר פרץ

מוזמנים

יעקב גנות- המנהל הכללי, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים
גלעד תירם- תשתיות ותיאום, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים
יצחק זוכמן- סמנכ"ל תשתית ופיתוח, מרד התחבורה והבטיחות בדרכים
אלכס לנגר- המשנה למנכ"ל, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים
גונן סער- החברה הלאומית לדרכים, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים
עפרה ברכה- יועצת בכירה למנכ"ל, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים
אודי אדירי- רכז תחבורה באגף התקציבים, משרד האוצר
אשר דולב- רפרנט תחבורה באגף התקציבים, משרד האוצר
ערן כהן- רפרנט תחבורה באגף התקציבים, משרד האוצר
שי יפתח- מנכ"ל כספים, מע"צ-החברה הלאומית לדרכים
ירון רביד- מנהל אגף תיאום ובקרה, רכבת ישראל
דוד אלחיאני- ראש מועצת בקעת הירדן
יורם קרין- ראש מועצת עמק המעיינות
סמי ברלב- ראש מועצת קצרין
עפר בן אליעזר- ראש מועצה מקומית רמת ישי
אריה רפפורט- מהנדס העירייה, עיריית קרית שמונה
יאיר מעיין- מנכ"ל העירייה, עיריית ירושלים
דוד ביתן- גן ראש העיר ראשון לציון, עיריית ראשון לציון
אילן גרודסקי- מנהל תחום טכנולוגיה אור ירוק, ארגונים למאבק בתאונות דרכים
אורי לנג- חברת ביתן ספארק חלקי חילוף

מנהלת הוועדה

לאה ורון

ייעוץ משפטי

אתי בנדלר

רשמה וערכה

סמדר לביא – חבר המתרגמים בע"מ
סקירת מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים על פרויקטים בתחום התחבורה

היו"ר אופיר אקוניס

אנחנו שמחים לארח את המנהל הכללי של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מר יעקב גנות. אני ביקשתי לקיים את הישיבה הזאת, את סקירתך בעצם, אדוני המנהל הכללי, כידוע לך אני מסייר רבות ברחבי הארץ ובין היתר לפעמים עם שר התחבורה ואיתך, ואי אפשר שלא לבוא ולומר שמתקיימת תנופה גדולה בתחום התחבורה, בתחום התשתיות התחבורתיות, רואים את המחלפים, רואים את הכבישים, רואים לפחות את התכנית.
יש פה מישהו מהאוצר?

לאה ורון

משרד האוצר הוזמנו ונרשמו שלושה נציגים.

היו"ר אופיר אקוניס

אולי הם בטעות הלכו לחדר הקבוע שלנו למעלה ולא יודעים שהם חייבים להיות פה כי אנחנו מוצאים את עצמנו באיזה סוג של אבסורד, כבוד המנהל הכללי, שבמדינה, ממשלה נבחרת מחליטה על מדיניות בתחום מסילות הברזל ופקידות האוצר מוציאה הודעות לעיתונות שמכריזים מלחמה על תכנית ראש הממשלה ושר התחבורה בתחום המסילות. זה דבר שלא מתקבל על הדעת בשום צורה. הם יכולים להביע את עמדתם, יכולים לבוא ולומר שבראייתם אין היתכנות כלכלית כפי שהם קוראים לזה, לסלול מסילות ברזל לפריפריה.אנחנו לא במדינת פקידוטיסטן, אנחנו במדינה שבה הממשלה מושלת, הכנסת מחוקקת והפקידות יכולה לבוא ולומר את עמדתה ובסופו של דבר נקבעת מדיניות במליאת הממשלה, או במליאת הכנסת. הדבר הזה הוא פשוט בלתי מתקבל על הדעת.
אני מבקש ממנהלת הוועדה לראות איפה נמצאים נציגי האוצר כדי לשמוע---

עמיר פרץ

הם נלחמו גם בכיפת ברזל.

היו"ר אופיר אקוניס

נכון.

עמיר פרץ

נקווה שגורל מסילות הברזל יהיה כגורלה, ואז המצב שלך יהיה טוב.

היו"ר אופיר אקוניס

אז כיפת הברזל שאתה החלטת, שר הביטחון לשעבר---

עמיר פרץ

גם שם הם נלחמו.

היו"ר אופיר אקוניס

הם נלחמים בהכל. זאת זכותם, אולי אפילו חובתם להביע את עמדתם המקצועית, אבל בסופו של דבר, אחרי שהם מקבלים החלטה על מדיניות, הם צריכים לבצע את המדיניות ומי שלא יכול לבצע מדיניות כלשהי, יכול להתפטר. אף אחד לא מחייב מישהו להיות בתפקיד עד אין קץ. זה דבר שאני אומר אותו, אפרופו הידיעה המדהימה, חבר הכנסת פרץ וחבר הכנסת עמאר, שאני קראתי, שהם מכריזים מלחמה על תכנית הרכבות. בוודאי נשמע, אדוני המנהל הכללי, את התכנית שלכם לפרויקטים מרכזיים בתכנית הפיתוח של רכבת ישראל, זו החלטה חברתית. אתה למשל תושב שדרות, אני לא מוצא סיבה אחת למה מדינת ישראל לדורותיה לא חיברה את שדרות למסילת ברזל. אגב, בעיקר אחרי שאשקלון חוברה, מרחק של פחות מעשרה קילומטרים. אגב, משם לנתיבות, משם לאופקים ומשם לבאר שבע, וגם בקווים הצפוניים, מדוע לבית שאן אין מסילת ברזל, למה היא לא נסללה בשנות ה-60. זאת שאלה.
אבל אנחנו לא בוועדת חקירה פרלמנטרית, אנחנו רוצים לדעת, אדוני המנהל הכללי, שהמסילה תיסלל וייסעו עליהן רכבות מחיפה, דרך עפולה, עד בית שאן, ולמעלה אחר כך גם לטבריה ועוד יותר למעלה, לקרית שמונה. אז אנחנו נשמע גם בתחום מסילות הברזל, גם בתחום סלילת כבישים 531, 541, ננסה למצוא את סטטוס פינוי שדה התעופה בהרצליה שדיברנו עליו, הנתיב המהיר בכניסה לתל אביב, פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב ובירושלים.
אני אבקש את המנהל הכללי של משרד התחבורה להתחיל בסקירתו ואנחנו, חברי הכנסת ולכל מי מהאורחים יש הערות או שאלות כלשהן, אבקש לרכז אחרי הסקירה ואז נעלה את הדברים.

יעקב גנות

קודם כל תודה רבה על ההזמנה. אנחנו נשתדל בשעה הקרובה להציג פרויקטים בתחום התשתיות, רכבת, כבישים, על ידי סגן מנהל כללי של משרד התחבורה שייתן סקירה לגבי כבישים, פרויקטים תשתיתיים, שלמעשה משמשים כבסיס לתכניות ראש הממשלה לפיתוח ולקירוב הפריפריה למרכז.
בהמשך נציגי רכבת ישראל יציגו את הפרויקטים שבתכנון ובביצוע, עם כל אותם החסמים, אם קיימים. אנחנו לא נסתיר שום דבר.
בראשית דבריי אני מבקש בכל זאת לשמור על אנשי משרד האוצר, אין לי ספק שאנשי משרד האוצר לאחר קבלת ההחלטה, שעוד טרם התקבלה, ברגע שההחלטה תתקבל, הם יוציאו לפועל, כפי שזה נדרש, כי ככל פקיד ממשלתי, זכותם וחובתם להציג את עמדתם, להילחם על עמדתם, ברגע שההחלטה תיפול, ואני מקווה שבימים הקרובים ראש הממשלה וממשלת ישראל יקבלו את ההחלטה, הם יתיישרו ויוציאו לפועל את ההחלטה כלשונה. אני מדגיש, כלשונה. אני מכיר את אנשי משרד האוצר, אני לא מעלה על דעתי ואין לי ספק שיחד עם אנשי משרד התחבורה אנחנו נוציא לפועל את ההחלטה. הנושא לא לדיון ולמרות שלא דיברתי איתם, אני מכיר אותם, אין ויכוח שכך זה יהיה. אני מדבר מניסיון של 15 שנות עבודה משותפת וצמודה עם אנשי אגף התקציבים. אני עכשיו מייצג במיוחד את אנשי אגף התקציבים.

היו"ר אופיר אקוניס

אל תיקח, אדוני המנהל הכללי של משרד התחבורה, את אגף התקציבים, יש לנו כבוד גדול לאגף התקציבים, אבל אני אומר, שוב, אני אחזור, בלי לפגוע באיש, חלילה, ההחלטה על מדיניות כבר נפלה. אתה אומר שעוד כמה ימים תתקבל החלטה---

יעקב גנות

על ביצוע.

היו"ר אופיר אקוניס

על הביצוע, ואני אומר שהמדיניות כבר נקבעה, אין עליה שאלה. אין סימן שאלה, יש סימן קריאה וסימן הקריאה אומר שמרשתים את ישראל במסילות ברזל וגם את תושבי בית שאן או לתושבי נתיבות ושדרות מגיעה מסילת ברזל. אני לא מבין מה השיקול פה. אומרים אנשי האוצר, מתדרכים את העיתונות הכלכלית שלקו בין דימונה לבאר שבע, אין היתכנות כלכלית. זה לא מעניין, יש לו היתכנות חברתית, ואם 80 איש נוסעים בקו הזה כל יום זה דבר שהוא מאוד חשוב. אתה רוצה לקרב את הפריפריה למרכז? אתה יכול לדבר שנים, אתה יכול לעשות ימי עיון למה הפריפריה לא התקרבה ואיך מחברים את המרכז לפריפריה, לעשות, לא לדבר. עכשיו, אם יש לאוצר מדיניות אחרת, בסדר. אני אמרתי. נשמע אותם גם, הם הגיעו בסופו של דבר לדיון. אני מהמר מה תהיה ההחלטה. אני לא יודע מתי הדיון הקובע שלכם, אני מכיר היטב את שר התחבורה ואני מכיר היטב את ראש הממשלה, מכיר את גישתם בנושא מסילות הברזל וגם את גישתך, המנהל הכללי, אני פשוט מציע, כפי שהצעתי קודם לכן, אפשר לשמוע את העמדה, זה בסדר, אפילו חובה לשמוע את העמדה, ובסופו של דבר להביא אותה לביצוע.
מכיוון שאנחנו לא הולכים מכאן לשום מקום, אנחנו גם נעקוב אחרי הביצוע. זה גם התפקיד שלנו. אני כבר ביקשתי ממנהלת העבודה לקבוע לנו יום שלם ברכבת ישראל, לראות איך קורים הדברים בשטח. היינו כבר פעם בתחילת הקדנציה של הוועדה הזאת בתוואי מכיוון דרום וראינו חלק מהדברים מתבצעים. הפעם אנחנו נלך בתוואי לכיוון צפון ואנחנו נבדוק שהדברים מתבצעים. לא יעלה על הדעת שכאשר ההחלטה תיפול הביצוע לא יתחיל מיד.
אגב, המנהל הכללי, זה פיגור של עשרות שנים. זה הדבר. אני לא יודע מה היתה מדיניות משרד התחבורה בשנים קודמות, אבל אני אומר לך שמאז שהרכבות החלו להתפתח במדינת ישראל רואים שינויים רבים מאוד, וגם כביש 6. יש עוד הרבה דברים שמחברים את הפריפריה למרכז. צריך להפסיק לדבר על חיבור הפריפריה למרכז וצריך לעשות ולכן אנחנו פה.

יעקב גנות

אדוני, זה התפקיד שלנו ואנחנו נעשה את הכל להוציא לפועל את מדיניות ממשלת ישראל. עוד פעם, אני משאיר את המלאכה לאנשי משרד האוצר, אבל בהיכרותי אותם, אין לי ספק שברגע שההחלטה תיפול פורמלית, ראש הממשלה יאשר---

עמיר פרץ

נראה לי שהם לא ישברו לך את המלה, אחרי ששיבחת אותם כל כך הרבה.

יעקב גנות

אני מבקש ממר זוכמן להציג את הפרויקטים שכרגע הם בתכנון, בביצוע ואם ישנם חסמים, אני אתייחס בהמשך.

היו"ר אופיר אקוניס

מאה אחוז, וגם אנחנו יודעים על כמה דברים שהם לא בביצוע, הם בסוג של מחלוקת ואנחנו נרצה לשמוע את הדברים. בבקשה, מר זוכמן.

יצחק זוכמן

ראשית, אנחנו לא באנו עם כל הפרויקטים של משרד התחבורה והם רבים. אני אדבר על פרויקטים של כבישים בין עירוניים, כבישים עירוניים ומערכות תחבורה ציבורית הסעת המונים, ואני אדבר גם על הפרויקטים בשיתוף המגזר הפרטי, שיש בעיות איתם. הפרויקט הראשון הוא כביש עוקף קריות---

היו"ר אופיר אקוניס

תסביר לנו רק, זה סדר חשיבות שאתם רואים כמדיניות, סדר ביצוע, סדר תקציבי, מה סדר הדברים?

יצחק זוכמן

סדר גודל. לקחנו רק פרויקטים גדולים ולא התמקדנו באוסף של פרויקטים קטנים וגם לקחנו דוגמאות של פרויקטים שיחסית יש איתם בעיות, כי הפרויקטים שמתנהלים כראוי לא ראינו צורך להעלות אותם כאן.
כביש עוקף קריות אמור להיות כביש מזרחית לרחוב ההסתדרות בחיפה, שזה הכביש שהולך מהצ'ק פוסט לכיוון עכו. מדובר על כביש עוקף לקריות ומתחבר באזור הצ'ק פוסט, הולך בצד מזרח. מכיוון שאין מפה, אז אני מנסה לתאר. בין קרית אתא לקרית ביאליק והוא מתחבר חזרה לכביש 4 באזור עין המפרץ. מדובר על כביש שבקטע הדרומי שלו הוא יהיה דו מסלולי, עם שלושה נתיבים בכיוון ובקטע הצפוני, שם יש פחות תנועה, עם שני נתיבים לכיוון. אורך 14 קילומטר והוא כולל 15 גשרים, יש לו קו-מחלפים, זה כביש ממוחלף לחלוטין, ללא רמזורים. אומדן עלות - 1.9 מיליארד שקלים.

היו"ר אופיר אקוניס

מה מעמדה של התכנית?

יצחק זוכמן

הפרויקט מבוצע על ידי החברה הלאומית לדרכים-מע"צ. מכרז יצא, יש זכיין. אנחנו בבעיה רק מול עיריית קרית ביאליק שהקטע הצפוני עובר דרכה, יהיה על זה דיון בימים הקרובים אצל המנהל הכללי של המשרד, הם דורשים תוספות לפרויקט ומערימים קשיים בביצוע. בכל מקרה, אין בעיות עם הקטע הדרומי והוא יוצא לביצוע בזמן הקרוב.

היו"ר אופיר אקוניס

מתי תחילת ביצוע?

יצחק זוכמן

בימים הקרובים. הפרויקט מבוצע בשיטת דיזיין-בילד. בשיטת דיזיין-בילד הזכיין קודם מתכנן ואחר כך מבצע. התכנון החל, ברגע שהוא יסיים, זה ייקח עוד מספר חודשים, ואז יראו טרקטורים בשטח. זמן ביצוע כשלוש וחצי שנים.

יוליה שמטוב

אבל לא תמיד קודם מתכננים, אחרי זה מבצעים? לא הבנתי מה זה הדיזיין-בילד הזה.

יצחק זוכמן

יש שיטה שהמדינה או החברה שמבצעת את הפרויקט מטעם המדינה משלימה תכנון ורק אז יוצאים למכרזים. יש שיטה שנוקטים בה בשנים האחרונות, שנראית לנו יותר טובה, יותר זולה ויותר אמינה שנקראת דיזיין-בילד. החברה, במקרה הזה החברה הלאומית לדרכים, עושה רק תכנון ראשוני ועם זה יוצאים למכרז, ואז החברה הזוכה עושה את התכנון המפורט, כך שהוא מתאים לאופי החברה ואחר כך היא יוצאת לביצוע. את התכנון המפורט החברה הלאומית מאשרת לה לפני שמתחיל הביצוע.

היו"ר אופיר אקוניס

לפי החישוב שלי ביוני 2013 אנחנו ניסע עליו.

יצחק זוכמן

בעזרת ה'.

היו"ר אופיר אקוניס

הכל בעזרת ה', אני מסכים.

יצחק זוכמן

כביש 79 הוא כביש קיים שהולך מאזור צפון קרית מוצקין, מכביש 4 מזרחה, עד נצרת.

עמיר פרץ

כל הפרויקטים שאתה מדווח עליהם עכשיו אלה פרויקטים מתוקצבים?

יצחק זוכמן

מה שאני מדבר אלה פרויקטים מתוקצבים, ובכל פרויקט אני אסביר באיזה שלב ביצועי הוא. השיטה שאנחנו עובדים היום עם משרד האוצר שכל פרויקט שיוצא לביצוע מתוקצב בהרשאה להתחייב למלוא עלות הפרויקט, והתקציב המזומן נפרש לפי שנים לפי קצב הביצוע שאנחנו חוזים. אין לנו בעיות---

עמיר פרץ

כלומר אין לך שום השתתפות תקציבית אחרת, אין השתתפות עיריות, מוסדות וכיוצא בזה. הכל מלא?

יצחק זוכמן

בפרויקטים שעושה החברה הלאומית לדרכים התקצוב הוא מלא. בפרויקטים עירוניים, שאני עוד מעט אגיע אליהם, יש גם מאטצ'ינג של הרשות המקומית. פה מלא.

עמיר פרץ

כלומר הכביש הממוחלף, מושג יפה, 'הממוחלף', מלא.

יצחק זוכמן

הכל מלא.
כביש 79 בביצוע בין מחלף סומך למחלף המוביל. דבר ראשון, הפרויקט כולל מחלוף של שני הצמתים שהזכרתי את שמם---

היו"ר אופיר אקוניס

מה קורה בצומת המוביל? מתקיימות שם עבודות די נמרצות, כל פעם שאני עובר שם אני רואה את העבודה. כרגע הוא קצת מסובך עם הכיכר הזו, שלא ברור לך לאן אתה צריך לנסוע שם, אבל מתי המחלף של המוביל מסתיים?

יצחק זוכמן

עוד שנתיים.

היו"ר אופיר אקוניס

עוד שנתיים?!

יצחק זוכמן

זה פרויקט מסובך. השלב שאתה רואה כרגע בשטח הוא עבודה זמנית, כולל העתקת תשתיות. היה במקום הזה עתיקות, קו חשמל---

היו"ר אופיר אקוניס

מה הוכיחו העתיקות? הוכיחו שעמנו היה שם לפני 3,000 שנה?

יצחק זוכמן

זה לא חשוב, כל עוד---

היו"ר אופיר אקוניס

זה חשוב.

יעקב גנות

אתה צודק, אלה חסמים ואלו מעכבי התקדמות, מקורות, קברים, ארכיאולוגיה, תשתיות, חברת חשמל. כל התשתיות שהזכרתי אותם אלו נושאים ותחומים שאנחנו עוסקים בהם במסגרת קידום פרויקטים. לצערנו לוקח הרבה מאוד זמן. אנחנו עושים את הכל כדי לקצר טווחים, מפני שאנחנו מדברים על פרויקטים של שלוש, ארבע וחמש שנים. אחד התפקידים שאנחנו לקחנו על עצמנו, לקצר את זמני הביצוע. במקביל הממשלה מעבירה חוק היום בכל נושא ההפקעות.

היו"ר אופיר אקוניס

צומת המוביל - שנתיים.

יצחק זוכמן

מדובר על כביש דו מסלולי, דו-נתיבי, עם הפרדה רחבה באמצע, שטח שמור לטובת רכבת קלה שתהיה מחיפה לנצרת, עם עוד ארבעה מחלפונים בדרך.

היו"ר אופיר אקוניס

רכבת קלה?

יצחק זוכמן

רכבת קלה לנצרת. זה לא הרכבת לכרמיאל. אומדן עלות 1.2 מיליארד שקל, כמו שרואים הפרויקט בביצוע. אנחנו מתכננים לחומש הבא הארכה של הכביש מצומת סומך מערבה עד כביש 4 מצד אחד, ומצומת המוביל מזרחה עד נצרת. כרגע עושים את הקטע המרכזי, כי צריך לזכור שהצמתים בסומך ובמוביל מייצרים בעיות תנועה קשות לאורך כל ימות השבוע ובמיוחד בסופי שבוע.
הכביש הבא הוא כביש עירוני, כביש בגין דרום, או כביש 4 דרום בירושלים. היום הכביש בצד הדרומי שלו מסתיים באזור קניון מלחה. אנחנו מדברים על להאריך את הכביש מקניון מלחה עד חיבורו לכביש 60 של מע"צ, כביש המנהרות. מדובר גם על תוספת נתיב שלישי בקטע המרכזי של הכביש הקיים כי הוא כבר מתחיל להיות עמוס. אנחנו נמחלף את צומת גולומב, נמחלף את כל הקטעים. אומדן עלות 700 מיליון שקל, הפרויקט אושר להפקדה בימים אלה ואני מקווה שבמהלך 2010 העבודות יתחילו.

היו"ר אופיר אקוניס

רק אני מקווה שזה יהיה כאשר הרכבת הקלה כבר תיסע. המנהל הכללי של עיריית ירושלים נמצא כאן, אנחנו רוצים גם להבין בישיבה הזאת מה קורה עם הרכבת, כי העלית את ירושלים על ראש שמחתנו וירושלים באמת חשובה. מר זוכמן, אני רוצה להבין איך זה שהוועדה הזאת תוך שבוע וחצי התקינה את כל התקנות שאתם ביקשתם בנושא הרכבת הקלה, עשינו את זה תוך שבוע וחצי, לבקשתו של שר התחבורה, כדי לפתוח את הרכבת הקלה לפיילוט בחודש נובמבר, שלא יחזור יותר, 2009. אני אתמול נסעתי למעלה אדומים ואני רואה את כל הקרונות המפוארים שם עומדים כאבן שאין לה הופכין בצומת הגבעה הצרפתית ולא קורה כלום.
קודם כל אני מברך על השיפור בכביש בגין דרום. הקטסטרופה התחבורתית בצומת הגבעה הצרפתית, זה באמת מהקטסטרופות התחבורתיות הגדולות במדינה. אז אני מקווה שלא יועמסו על הירושלמים עוד בעיות, אלא אם כן הרכבת כבר תיסע ואז תתחילו בהרחבה של כביש בגין.

יעקב גנות

אני רוצה להגיד משפט אחד בנושא הרכבת הקלה.

היו"ר אופיר אקוניס

אתה יכול יותר, אגב. אני בטוח שרבים מהצופים, שגרים בירושלים, ממש מוטרדים מהשאלה הזאת. וגם לא ירושלמים.

יעקב גנות

שלא יהיו מוטרדים. אנחנו לא ניתן לחברה הזאת לסטות מההחלטה שהתקבלה. אנחנו ממתינים לבורר, אבל לתפיסת עולם אנחנו צמודים להחלטה ולהבטחת המנהל הכללי של הרכבת הקלה בירושלים, ואם אף אחד לא יסיט אותם מהמשימה שלהם לפני סוף שנת 2010 הרכבת תפעל. ההתחייבות שלהם 8, 9, 10, אז אני מוכן לבוא ולהגיד שאסור לנו להסכים, אבל אם יסטו בחודשיים זה צריך להיות גג. עד סוף השנה הם חייבים לסיים והם יסיימו. לא ניתן להם לסטות, לא נקל עליהם ולא ניתן להם שום הנחה.

היו"ר אופיר אקוניס

מישהו יודע להגיד לי למה הפיילוט שחוקקנו אותו כתקנה שאמור היה להתחיל בנובמבר לא התחיל עד היום?

יעקב גנות

אני אגיד לך בדיוק. מפני שהיה קטע חיבור בין הפסים ובין הדיפו של כמאה מטרים, אנחנו הקצינו להם 2 מיליון שקלים כדי להעביר את הקרונות מעבר לאותם המאתיים מטר כדי שלא יבואו ויגידו שבגלל הקטע הזה הם מאריכים את הביצוע בעוד חודשיים. הם באו ואמרו, למרות האיסור, אנחנו נסתפק, אנחנו נעשה את זה גם בלי, אנחנו נדחה את הפתיחה אבל זה לא יעכב אותנו מלהריץ את הקרונות 15,000 קילומטר. אם יריצו את זה, אין לזה שום משמעות מבחינתנו אם זה לפני חודש או זה יהיה בעוד שבועיים. אבל כל זה יבוצע בדיו לפי התכנית שסוכמה שהתחייבו ואנחנו לא ניתן להם לסטות מזה.

היו"ר אופיר אקוניס

יפה. אז הבשורה העיקרית היא שלפני סוף 2010 הרכבת בירושלים נוסעת ברחובות העיר.

יעקב גנות

אמת, ואני חוזר עוד פעם, לא ניתן לאף אחד להסיט אותם, לשום גורם, לא מקומי, לא כללי, לא ארצי, להטיל עליהם משימות נוספות כדי להצדיק אחר כך את אי ביצוע המשימה. עד כאן.

היו"ר אופיר אקוניס

אני מקווה שבאמת הרכבת תעלה על הפסים.

חמד עמאר

בקשר לכביש 1, כל פעם שאני עולה לירושלים לוקח לי שעה רק להגיע בעליות.

יצחק זוכמן

אני אדבר בסוף על כביש 1, ברשותך.

חמד עמאר

יש שדרוג?

יצחק זוכמן

כן.

היו"ר אופיר אקוניס

כן. אגב, אמרתי לך, מעבר למצגת שלך, מר זוכמן, וגם שלך המנהל הכללי, כמובן כל אחד מהנוכחים, חברי הכנסת בראש ובראשונה, אתם יכולים להציג שאלות גם בנושאים שאתם לא תציגו, זה ברור כשמש. נמצא כאן ראש מועצת בקעת הירדן, ואני מודה לך אדוני ראש המועצה, בשמי ובשם כל החברים, על התמרים שאנחנו קיבלנו, וגם לו יש כמה שאלות אליכם, גם שם אתם צריכים להשקיע, בעיקר אחרי הכרזותינו שהבקעה נשארת כחלק מישראל בכל הסדר.

יצחק זוכמן

אני מציע שלפרויקטים נוספים אני אתייחס בסוף.

היו"ר אופיר אקוניס

נכון, כך אמרתי. תסיים את סקירתך.

יצחק זוכמן

באשר לכביש 4 דרום, קודם כל מדובר על פרויקט באומדן עלות של למעלה מ-700 מיליון שקלים.

היו"ר אופיר אקוניס

מספרו 4?

יצחק זוכמן

4 ירושלמי. כשמתכננים כביש חדש בעיר, בתחילת הדרך אין לו שם, אז נותנים לו מספר, וכשיש לו שם אז עוברים להשתמש בשם.
אל"ף, הכביש לא מפריע לרכבת כי הוא באזור אחר לחלוטין, כך שזה שיתחילו לעבוד על הכביש או לא יתחילו, לא יפריע לחיי התושבים יותר ממה שחייהם מופרעים ממילא היום. בכביש הזה אמור להיות מאטצ'ינג של העירייה. העירייה מתקשה להחליט על המאטצ'ינג, אני מקווה שנמצא לזה פתרון.
הפרויקט הבא שאני אדבר עליו; אני לקחתי מדגם מכל מטרופולין. אנחנו הולכים להתחיל פרויקט שנקרא חיבור מנהרות הכרמל לכביש הקישון.

היו"ר אופיר אקוניס

אגב, מנהרות הכרמל, כפי שהובטח לנו, גם בסיור שעשיתי שם, ייפתחו בספטמבר, או שיש חלילה עיכוב?

יצחק זוכמן

לפי ההסכם ייפתחו בספטמבר, המנהרות עצמן כבר גמורות לכל האורך, אפשר לנסוע. מה שלא גמור זה עדיין כל המערכת של הגבייה וכולי, ואני מקווה שהם יעמדו---

היו"ר אופיר אקוניס

סליחה, אנחנו סיימנו במהירות הבזק את החקיקה הזאת, אנחנו אפשרנו לזכיין את נושא... אם אינני טועה, אחת הישיבות הראשונות שלי פה היתה בנושא הזה, אז מה הבעיה? איפה הבעיה של הגבייה? פתרנו את כל הבעיות.

יצחק זוכמן

הבעיות הן בעיות טכניות של פיתוח מערכת חדשה ואני מקווה שהם יעמדו בלוחות הזמנים.

היו"ר אופיר אקוניס

אבל אומר המנהל הכללי שהם מקדימים את ספטמבר 10'.

יצחק זוכמן

הם הציעו לפתוח קטע מסוים באפריל והם חזרו בהם, הם לא יהיו מוכנים. הבעיה שלהם היא מערכת הגבייה. עדיין יש איזה בעיה של תקנות, עד כמה שאני מבין, שלא סיימנו אותן.

היו"ר אופיר אקוניס

אצלנו אין שום תקנות. תקנות בנושא הגבייה של מנהרות הכרמל?

ערן כהן

התקנות שנגזרות מתיקון החקיקה שהיה עוד צריכות לבוא לוועדה.

היו"ר אופיר אקוניס

אז תגידו לנו אותם במהרה, נגמור אותם במהירות הבזק כפי שעשינו עד עכשיו בכל הנושאים שקשורים לתחבורה.
אז אתה מחבר את מנהרות הכרמל לצומת הצ'ק פוסט.

יצחק זוכמן

לצומת הקישון. אני רוצה להזכיר, מנהרות הכרמל הולכות ממזרח למערב ולהיפך, מצומת הצ'ק פוסט עם יציאה במרכז הכרמל והמשך באזור נתן. בחיבור בצד המזרחי, כרגע החיבור של המנהרות, ללא הפרויקט שאני מדבר עליו, הוא עם רמזורים כך שהכניסה למנהרות תהיה מסובכת. אנחנו עושים פרויקט שישפר את הכניסה לתוך המנהרות עם מחלוף מחובר לקישון ללא רמזורים.
מדובר על פרויקט בעלות של 250 מיליון שקלים, בקטע של 1.7 קילומטר, הפרויקט בסיום תכנון, תוקצב בשלב זה להעתקת תשתיות, ברגע שתסתיים העתקת התשתיות, יתוקצב למלוא עלותו.

היו"ר אופיר אקוניס

אני מבקש, לגבי התקנות, שיבואו לכאן כמה שיותר מהר והן תאושרנה, כמובן. התקנות תגענה עד סוף המושב?
בבקשה, מר זוכמן, כביש 200.

יצחק זוכמן

כביש 200 ברמלה. מדובר בכביש חדש שיחבר את כביש 431 אל תוך העיר רמלה. בשלב עתידי יתחבר גם לכביש 44, הוא כרגע בשלבי תכנון בחברת נתיבי איילון, חלקו אמור להיות ממומן על ידי מינהל מקרקעי ישראל. מדובר בפרויקט של 150 מיליון שקלים. אני מקווה שלקראת תחילת 2011 הוא יהיה בביצוע, הוא בתכנון מתקדם.

היו"ר אופיר אקוניס

כרגע מ-431 אין יציאות לרמלה ובאר יעקב? יושב כאן סגן ראש עיריית ראשון לציון, אני חושב שתושבי ראשון הרוויחו בצורה מדהימה מכביש 431, מהחיבור לכביש 1, החיבור למודיעין. היום הנסיעה בין ראשון לציון לירושלים התקצרה בכמעט 40%. זה המון.

דוד ביטן

20 דקות בערך, אבל זה גם פתר לנו את מרכז העיר, כי אנשים---

היו"ר אופיר אקוניס

יוצאים החוצה. הם לא צריכים לעבור את הרצל ולצאת לכביש 4 שמחבר אותם עם 2.

דוד ביטן

היום בשבע עד שמונה דקות משיכון המזרח ונווה חוף.

היו"ר אופיר אקוניס

יפה מאוד. אז רמלה ובאר יעקב לא מחוברות ל-431?

יצחק זוכמן

מחובר, אבל היום רמלה מחוברת לצד המזרחי והצד הצפוני שלה, מדובר על חיבור נוסף שיתחבר לצד המערבי של רמלה.
הפרדה מפלסית-עכו מרכז; מדובר על הפרדה בכניסה לעיר עכו, בין מסילת הרכבת לכביש 85. הפרויקט באמצע ביצוע, עלותו 40 מיליון שקל. במקום התגלו קברים ולצערנו אנחנו כבר זמן מתנהלים עקב בצד אגודל, עושים קצת עבודה, אתרה קדישא עוצרים אותנו, עושים עוד קצת עבודה, אתרה קדישא עוצרים אותנו---

היו"ר אופיר אקוניס

אתה מדבר על המפגש עם מסילת הברזל?

יצחק זוכמן

נכון. ואני מקווה שהפרויקט הזה יסתיים בשנת 2010.

קריאה

זה אותם המתים, שהועברו עצמותיהם.

היו"ר אופיר אקוניס

הם היו גם בצומת המוביל, הסתבר לנו.

יצחק זוכמן

היו גם בצומת המוביל והיה גם בחוצה ישראל, בקטע 18, והיום כבר התגלו קברים גם באזור רמלה, באזור צומת תעבורה, שאמורה להיות שם הפרדה מפלסית ואנחנו לא יודעים איך נפתור את הבעיה שם.

עמיר פרץ

מה עם כביש 531?

היו"ר אופיר אקוניס

אמרתי, חבר הכנסת פרץ, שעל כל הדברים שאינם מופיעים בסקירתו של מר זוכמן, הם יהיו מוכנים להשיב. אנחנו הכנו ישיבה, הקדשנו ישיבה שלמה של שעתיים לנתיב המהיר בכניסה לתל אביב, כל בוקר אני עובר שם ואין שם כלום, אין שם עבודה. אנחנו לא נמשיך את החקיקה עד שלא נבין שיש פה ביצוע. אז גם בעניין הזה. יש לנו את 531 של חבר הכנסת פרץ. כל אחד מחברי הכנסת ומהאורחים, אם מראשון לציון יש שאלות, מבקעת הירדן, מירושלים, כולם מוזמנים.
בבקשה, מר זוכמן, תסיים את ההפרדות המפלסיות.

יצחק זוכמן

ההפרדה המפלסית עכו-צפון, שלא מופיעה פה, שתוקצבה הרבה יותר מאוחר מאשר עכו מרכז, כבר פתוחה לתנועה.
הפרדה מפלסית עכו-דרום; מדובר על פרויקט שעלותו 180 מיליון שקל, אנחנו תקצבנו בשלב זה 120 מיליון שקל. אנחנו רוצים לעשות שלב א', בשלב זה הוועדה לתשתיות לאומיות לא מאשרת לנו, מתעקשים שנעשה את מלוא הפרויקט, או שלם או ש---

היו"ר אופיר אקוניס

ליד מלון חוף התמרים?

יצחק זוכמן

נכון.

יעקב גנות

כרגע אנחנו בוויכוח עם הוועדה לתשתיות לאומיות. הוויכוח הוא פשוט.

היו"ר אופיר אקוניס

זה גם בטיחותי וזה גם פותח את כביש עכו-נהריה, אז מה הבעיה?

יעקב גנות

אנחנו מתוקצבים על חלק אחד, אנחנו לא מתוקצבים על כל המחלף, והם אומרים 'או הכל או כלום', אנחנו כרגע בוויכוח איתם.

היו"ר אופיר אקוניס

מי מכריע?

יעקב גנות

אין פה מי מכריע. אתה ראית מישהו שמכריע מול הוות"ל?

היו"ר אופיר אקוניס

זאת אומרת הוועדה לתשתיות לאומיות מכריעה. זה מה שאתה אומר לי בעצם.

יצחק זוכמן

הפרדה מפלסית 125. אנחנו מדברים על הפרדה מפלסית בלוד, בכניסה לאזור התעשייה. כרגע מתוקצב שלב א' של הפרויקט, שזה חיבור של כביש 40 אל תוך העיר. שאר ההפרדה עדיין לא תוכננה ולא סוכמה. יש בעיה של תוואי הרכבת בלוד, האם הוא יהיה על קרקעי, או שהוא יהיה בתוך חפיר. הוועדה לתשתיות לאומיות לא החליטה עדיין, מכיוון שהיא לא החליטה איך תעבור המסילה---

היו"ר אופיר אקוניס

אבל הרכבות מהמרכז מגיעות ממסילה אחרת. אתה מדבר על הפרדה מפלסית מהרכבת שבאה מנמל התעופה בן גוריון?

יצחק זוכמן

בדיוק.

היו"ר אופיר אקוניס

אין תנועת רכבות שם.

יצחק זוכמן

אל"ף, יש מעט. בי"ת, אנחנו רוצים לעשות את זה מסילה שמופיעה בתכנית החומש של הרכבת, מקודמת תכנונית, והכוונה לבצע אותה. כל עוד שלא יודעים איך תהיה המסילה, אתה לא יכול לעשות את ההפרדה. לצערנו, מדובר על פרויקט באומדן עלות של 170 מיליון שקלים.
הפרדה מפלסית 127; אותה תופעה. מבחינתנו סיימנו לתכנן את ההפרדה, אנחנו מוכנים לביצוע, אנחנו לא יודעים איך תעבור המסילה, לכן אנחנו משתהים עם הפרויקט.
מטרונית; מדובר במערכת של BRT למטרופולין חיפה. זה עובד חלקית, זה עוד לא עובד מלא.

היו"ר אופיר אקוניס

אגב, פתרתם את בעיית המוניות שם? ביקשו מהמנהל הכללי, בעיית המוניות, זה היה פה בוועדה שביקשנו לבדוק את העניין, לקיים פגישה ולפתור את הבעיה.

יעקב גנות

אני כבר דיברתי עם פריד אז, בהמשך לבקשתך. ישבתי עם המשנה למנהל הכללי במשרד התחבורה בכל מה שקשור לנושא הפעלת מוניות על נתיב המטרונית. אי אפשר עניינית, אבל אנחנו יושבים עם הנוגעים בדבר כדי להסביר את כל הנושא הזה.

יצחק זוכמן

BRT זה bus rapid transit. מדובר במערכת הסעת המונים שהיא באוטובוסים משופרים, ארוכים, רבי קיבולת שנוסעים במעין תצורה של רכבת קלה, עם זכויות דרך בלעדיות, עם שיפורים נוספים של עדיפות ברמזורים, מערכות מידע ותחנות משופרות וכולי, כך שהנוסעים יוכלו להגיע ברמת אמינות וזמינות הרבה יותר טובה מאשר בתחבורה הציבורית הקיימת היום. מי שנוסע במטרופולין חיפה, רואה כבר היום חלק מהתשתית מוכנה והתשתית שכבר מוכנה, אנחנו מאפשרים לאוטובוסים כבר היום לנסוע וחברת אגד, שמפעילה שם היום את האוטובוסים בעיקר, כבר מדווחת על שיפור די משמעותי בלוחות הזמנים של האוטובוסים.
בסך הכל מדובר בפרויקט---

חמד עמאר

בקשר להגבהה, אנחנו שאלנו גם בוועדה ב-12.10 בעניין של ההגבהה שמהווה סכנה בטיחותית.

יצחק זוכמן

אנחנו לא יודעים שזה מהווה סכנה בטיחותית.

חמד עמאר

היתה כבר תאונה שם.

יצחק זוכמן

היו דיווחים על תאונות שלדעתנו לא נובעות מההגבהה. ההגבהה נבחנה. צריך לזכור שברוב מערכות המת"צים שפתחנו לתנועה, בתחילת התהליך הופיעו תאונות.

משוב א- א+